Yurt dışında staj yapmanın 20 faydası

Yurt dışında burslu yüksek lisans veya doktora yapmak istiyorsunuz. Amerika, Avrupa ve Kanada’daki büyük fırsatlardan faydalanmak ve hayat kalitenizi artırmak istiyorsunuz. Yurt dışındaki bir üniversitede yapacağınız staj, bu rüyanızı gerçekleştirmekte önemli bir basamak olabilir.

 1. Yüksek lisans ve doktora için, yarım milyon dolara varan burs kazanabilirsiniz. Öğretim görevlileri yüksek lisans ve doktora için burs verecekleri ögrencileri, imkanını bulurlarsa daha önce beraber çalıştıkları, performansını ve karakterini bildikleri ögrencilerden seçme eğilimindedirler. Eğer sizi staj yaparken tanırlarsa ve performansınızı beğenirlerse, size burs vermek isteyebilirler veya sizi başka okullardaki meslektaşlarına tavsiye edebilirler. Sonuçta, Amerika’da doktora süresinin ortalama 4-5 yıl olduğu düşünülürse, öğretim görevlileri bir doktora ögrencisi almak istediklerinde, öğrenciye yarım milyon dolara varan bir yatırım yapmak durumundadırlar (öğrenim ücreti, öğrenciye ödenen maaş ve diğer masraflar – maliyet okuldan okula değişim gösterebilir). Kimse yatırımını riske etmek istemez. Bu yüzden genellikle güvenli limanı, yani performansını bildikleri öğrenciyi tercih ederler. Bu bir bakıma yatırımdır. Çünkü profesörlerin devletten veya özel sektörden aldıkları projeleri hayata geçirecek iş gücü, doktora öğrencilerinden oluşur. Her proje yöneticisi üretken takım arkadaşları ister.
 2. Kendinizi tanır ve vizyon geliştirirsiniz. Araştırma yapmak size göre mi? Bir şeyler üretmek, bilime katkıda bulunmak, insanların problemlerini çözmek size zevk veriyor mu? Diğer araştırmacılarla birlikte, bir vizyonu gerçekleştirmek için çabalamak nasıl bir his? Yurt dışındaki stajınız sonunda, bu türdeki sorulara cevap verebilir duruma gelirsiniz ve kendinizi daha iyi tanırsınız. Neyi isteyip, neyi istemediğinizi daha iyi anlarsınız.
 3. Bilimsel bir makaleye yazar olabilme firsatınız olur. Katıldığınız laboratuvarda veya şirkette projeye kattıklarınız neticesinde, araştırma sonuçları bilimsel bir makaleye dönüştürülürken, adınız yazarlar listesinde geçebilir. Bu makale, sizin yaptığınız katkının kanıtıdır ve bu makalenin CV’nize de büyük katkısı olur.
 4. Bir patentiniz olabilir. Hocanızla birlikte bir proje üzerinde çalışırken daha önce geliştirilenlerden farklı ve daha etkili yeni bir fikir, tasarım veya algoritma geliştirirseniz, bir patent sahibi olabilme ihtimaliniz doğar. Patentiniz bir şirket tarafından lisanslanırsa, katkınız doğrultusunda para alırsınız. Patentiniz sayesinde uyurken bile para kazanabilirsiniz.
 5. Size referans mektubu yazacak biri olur. Beraber çalıştığınız hocadan veya laboratuvardaki diğer doktora sonrası araştırmacılarından iş veya yüksek lisans başvurularında kullanmak üzere referans mektubu isteyebilirsiniz (tabii ki staj boyunca iyi bir performans gösterirseniz).
 6. Farklı yaşam tarzlarını görürsünüz ve ilham alırsınız. Steve Jobs’un da bahsettiği açlık hissi oluşur içinizde. Hayattan daha fazlasını istersiniz. Daha motive olmuş şekilde yaşamaya başlarsınız. Doktora öğrencisiyken MIT’yi gezmiştim. MIT dünyanın en iyi üniversitesidir. Gezerken MIT’nin bir parçası olmayı hayal etmiştim. Birkaç sene sonra bu hayali gerçekleştirdim ve MIT’de postdoc araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Ayrıca, ince zevkler de edinebilirsiniz. Roma’daki bir konferansa katıldıktan sonra, heykel koleksiyonu yapmaya başladım. Çünkü Roma’nın harika bir şehir müzesi oluşu, tarihi ve sanat eserleri beni çok etkilemişti. Yurt dışında yapacağınız bir stajda tecrübe edeceğiniz şeyler geleceğinizi şekillendirirken ilham kaynağınız olabilir.
 7. Bir projede nasıl çalışılacağı ile ilgili fikriniz olur. Profesör araştırmayı nasıl planlar, hipotez nasıl ortaya konur, deney düzenekleri nasıl kurulur, kodlama nasıl yapılır, problem matematiksel olarak nasıl ifade edilir, nasıl çözülür? Bu gibi süreçleri izleme ve öğrenme şansınız olur.
 8. Öğretim görevlileriyle bağlantılar kurarsınız. Yurt dışında alanında başarılı öğretim görevlileri ile ilişkileriniz olur.  Onları daha yakından tanıma fırsatına sahip olursunuz. Aynı şekilde, onlar da sizi. Sadece beraber çalıştığınız hocaları değil, üniversitedeki diğer hocaları da tanıma şansınız olur. Hocaların çalıştıkları projelerden, yaptıkları işlerden ilham alabilirsiniz.
 9. Diğer öğrencilerle bağlantılar kurarsınız. Yabancı arkadaşlarınız olur. Bu arkadaşlarınızın diğerlerinden farkı, dünyanın farklı şehirlerinde yaşıyor ve seçkin üniversitelerinde okuyor olmalarıdır. Böylece birkaç sene sonra, dünyanın en iyi şirketlerinde çalışan kaliteli, uluslararası bir arkadaş grubunuz olur. Belki de ileride onların referansıyla, bu şirketlerde çalışma şansınız olabilir. Ayrıca, tekrar seyahat etmek isterseniz, bu sefer misafir olabileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Hatta belki de hayatınızın aşkını yurt dışında bulabilirsiniz ve bu sebeple yaşadığınız yer tamamen değişebilir.
 10. Büyük ihtimalle staj masrafını kendiniz ödeyeceğiniz için, zamanınızı daha verimli kullanırsınız. Yurt dışında staj yaptığınız yer genellikle size maaş vermez. Çünkü deneyimsiz bir öğrenci olduğunuz için projeye katkınızın sınırlı kalabileceği düşünülür. Ya burs ile gelmeniz gerekir ya da kendi masraflarınızı kendiniz karşılamak zorunda kalırsınız. Para harcadığınız için, vaktinizin kıymetini bilirsiniz. Daha çok verim alıp öğrenmeye daha hevesli olursunuz. Aksi halde boşa geçen günler ve harcadığınız para canınızı sıkacaktır.
 11. Bol bol gezip tozarsınız! Üç aylık bir stajın bir haftası için izin alabilirsiniz ve seyahate çıkabilirsiniz. Amerika’nın veya gideceğiniz başka bir yabancı ülkenin değişik şehirlerini gezebilirsiniz. Yurt dışında araba kiralayabilir, hafta sonları kendinizi maceradan maceraya atabilirsiniz.
 12. Dilinizi geliştirirsiniz. Eğer evde depresif olarak oturmaz ve yeni edindiğiniz Türk arkadaşlarınızdan vakit bulursanız, yabancılarla konuşarak İngilizce’nizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz. Yurda döndüğünüzde insanlar sizdeki gelişimi fark edecekler ve sizi övgü yağmuruna tutacaklardır.
 13. İş başvurularında avantaj yaratırsınız. Globalleşen dünyada artık şirketler dünya vatandaşı olan takım arkadaşları arıyorlar. Yurt dışında geçirilen zaman, sizi diğer adaylardan öne çıkarabilir.
 14. İmajınızı pekiştirirsiniz. Eğer staj ilk yurt dışı deneyiminiz olacaksa bu, aileniz ve arkadaşlarınız için de önem taşıyabilir. Birden yurt dışı görmüş insan muamelesi görmeye başlarsınız. Döndüğünüzde size farklı davranırlar. MIT’ye staja gelen bir öğrencim, mezun olduktan sonra MIT’deki stajın sosyal hayatına katkılarından bahsetmişti. Sizin de sosyal hayatınız birden canlanabilir.
 15. Farklı bir kültür tanırsınız. Farklı tatlar, dokular, müzikler, hayata bakış açıları size zenginlik katar.
 16. Özgüveniniz tavan yapar. Dışarıda hayatta kalmanın, karnını doyurmanın, kaybolup yol bulmanın, girilen yeni bir ortamda kimseyi tanımazken yabancı arkadaş edinmenin, iyi kötü bir İngilizce ile bir projeyi tamamlamanın, ayrılma zamanı geldiğinde arkanızda sizi seven insanlar, aklınızda ve kalbinizde harika deneyimler ve başarılar biriktirmenin verdiği özgüveni deneyimlersiniz.
 17. Pahalı sporları ucuza veya bedavaya yapma şansınız olur. Mesela ben dünyanın en iyi okullarından biri olan CMU’da burslu doktora yaparken, dünyanın en pahalı sporlarından olan skydiving’e başlamıştım. O zamanlar param yoktu ama liderlik yeteneklerimi kullanarak bu sporu neredeyse bedavaya yapmıştım. Onlarca kez uçaktan atladım ve yüzlerce kişi organize ettiğim skydiving etkinliklerine katıldı.
 18. Dönüşte Amerika’dan Türkiye’de pahalı olan şeyler getirerek masraflarınızın bir kısmını çıkarmış olursunuz. Amerika’da elektronik eşyalar (laptop, cep telefonu vs.) Türkiye’ye göre çok daha ucuzdur. Bunu fırsata dönüştürmek size kalmış.
 19. Türkiye’de çalışılmayan bir alanda calışma firsatınız olabilir. Özellikle bilimin ve mühendisliğin bazı alanlarında (örneğin genetik mühendisliği), Türkiye’de yapacaklarınız kısıtlı olabilir (pahalı ekipman, sınırlı bilgi birikimi ve sınırlı finansal kaynaklardan dolayı). Ancak yurt dışında, arzuladığınız konularda çalışan bir üniversite, şirket veya araştırma merkezi bulursanız, Türkiye’de aldığınız teorik eğitimi kullanabilir ve istediğiniz alanda deneyim kazanma şansını yakalayabilirsiniz.
 20. Daha önce yurt dışında bulunmuş ve vize almış olmanız, diğer ülkelere vize başvuru sürecinde size kolaylık sağlayabilir. Amerikan konsolosluğu genellikle 10 yıllık iş/turist vizesi verir. Bu vizeyi stajdan sonra da kullanma şansınız olabilir (örneğin bir sonraki yıl Miami’de bir tatil veya mezuniyet sonrası Amerika’da bir şirketle iş mülakatı). Ayrıca diğer ülkelere vize alırken, pasaportunuzda Amerikan vizesi olması belki işe yarayabilir.

Şimdi Hamleni Yap!

Hamle 1: Hayalinizi belirleyin! Siz hayata hangi katkıyı yapmak istiyorsunuz? Ne üzerinde çalışmak sizi heyecanlandırıyor?

Hamle 2: Yurt dışında istediklerinizi başarmış kimler var? Yapmak istediklerinizde uzmanlaşmış hangi şirket var? Belirlediğiniz üniversitelerde, şirketlerde staj yapmak için başvurularda bulunun. Hemen bir e-posta yazın ve CV’nizi gönderin! Kim bilir, belki de kısa sürede yurt dışı staj hedefiniz gerçekleşir ve yukarıda yazdığım olasılıklar sizin için gerçek olabilir!

Hayallerini gerçekleştirmek için şimdi…

Hayata karşı en iyi hamleni yap!

-Dr. Strateji

The following two tabs change content below.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *