Yüksek lisans ve doktora başvuru paketinin içinde neler olmalı?

masters-or-phd-lg

Yurt dışında yüksek lisans veya doktora başvurusu yaparken, sizden istenecek birtakım dokümanlar vardır. Bunların içeriği üniversitelerden kabul ve burs alma şansınızı belirleyecektir. Bu dokümanların neler olduğunu bu yazıda bulacaksınız. Hazırlıkları tamamladıktan sonra, artık başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. 

 • CV (Özgeçmiş)
 • Transcript (Transkript): Aldığınız dersleri ve not dökümünü gösteren, üniversitenizden alacağınız orijinal belge.
 • Statement of purpose (Niyet mektubu): Tercihen 1-2 sayfa aralığında bir uzunluğa sahip olmalıdır. Kendi yazacağınız, size özgü, özgün bir metin. İçinde şu soruların cevapları bulunmalı: Neden yüksek lisans yapmak istiyorsunuz? Daha önce yaptığınız çalışmalar neler? Gelecekteki hedefleriniz nelerdir? Başvurduğunuz programa sizi neden kabul edelim? Ayrıca, bölümden hangi hocaların çalışma alanlarına ilgi duyduğunuzu belirtirseniz, o hocaların dikkatini çekebilirsiniz.
 • Referans listesi: İlk aşamada sadece referans mektubu yazacak hocalarınızın e-posta adresleri gerekir. Hemen başvuruya başlayın ve e-posta adreslerini girin. Sistem, hocalarınıza İngilizce bir e-posta atacak, onlar da mektuplarını sisteme girecekler. Bunu yapmak icin başvurunuzu tamamlamanıza gerek yok. 10 dakika içinde, bir okulun MS veya PhD programına başvuru yapabilirsiniz. Sizi tanıyan, beraber çalıştığınız, hakkınızda olumlu ifadeler kullanabilecek kişilerden referans olmalarını isteyin. Önceden onay almadan, kişileri referans olarak yazmayın. Kabul etmeyebilirler veya mektupları farkında olmadan geciktirebilirler.
 • TOEFL veya IELTS: Dil yeterlilik belgesi genellikle, hemen hemen her okul tarafından istenir; ancak bazı ülkelerdeki okullar dil belgesi istemeyebilirler. Bu belgeyi, bir ihtimal son başvuru tarihi geçtikten sonra da gönderebilirsiniz (Tavsiye edilen durum, her şeyi zamanında tamamlamanızdır. Ancak kendinizi bir okulun son başvuru tarihine yakın bir zamanda TOEFL’ı almamış olarak bulursanız, o okula halen başvurabileceğinizi bilin.). 
 • GRE veya GMAT: Birçok yüksek lisans programı GRE skoru ister. Business (İşletme) programları ise genellikle GMAT veya GRE isterler. TOEFL ve GRE sınavlarına en hızlı sekilde nasıl hazırlanabileceğiniz hakkındaki bir yazıyı ilerleyen zamanda paylaşacağım. 
 • Başvuru ücreti: Bazı okulların başvuru ücreti vardır. Bazı okulların ise yoktur. Başvurunuz için bir bütçe hazırlamalısınız. Genellikle başvurular online olarak yapılır ama bazı okullar posta yoluyla evrak göndermenizi isteyebilirler. Bunun da bir maliyeti olacaktır.

BONUS: Eğer yukarıdakileri hazırladıysanız ve başvurunuzu iyice güçlendirmek istiyorsanız, aşağıdakileri de hazırlayabilirsiniz. Bunları genellikle çalışmak istediğiniz öğretim görevlisine yazacağınız e-postaya ekleyebilirsiniz.   

 • Proje portföyü: Bu daha önce yaptığınız projeleri resimler ve açıklamalarla listelediğiniz bir dökümandır. Zorunlu değildir ve genellikle bunu göndermeniz beklenmez. Ancak, hoca tarafından burs şansınızı artırmak istiyorsanız, böyle bir döküman faydalı olabilir. Ayrıca, CV’nizden de projelere link verebilirsiniz.
 • Makaleleriniz: Daha önce yayınladığınız bildirileri veya çalışmaları da hocanın sizin potansiyelinizi fark etmesi amacıyla ona yollayabilirsiniz. Kimse zip şeklindeki dosyaları açmak ile uğraşmak istemez. Bunun için yapmanız gereken Dropbox’ı kullanmak ve CV’nize link koymaktır. Hoca da sağladığınız bu kolaylığı takdir edecektir. Dosyayı Word versiyonu halinde yollamayın, PDF’e çevirin. Bu arada Çin’de Dropbox’a erişimin olmadığını unutmayın.
 • Websiteniz: Çalışmalarınızı ve özgeçmişinizi online olarak kişisel websitenizde paylaşabilirsiniz. WordPress kullanarak hızlıca bir websitesi tasarlayabilirsiniz. Nasıl yapılacağına dair Youtube’da çok sayıda video bulabilirsiniz.
 • Linkedin:  Profesyonel dünyanın sosyal medyası olan Linkedin.com’da bir profilinizin olması işinize yarayabilir.

Uyarı:  Sisteme girdiğiniz not ortalaması ile transkriptinizdeki not ortalamanız uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde, bu uyumsuzluk sorgulanabilir ve başvurunuza negatif yansıyabilir.

Şimdi hamleni yap!

1-Bu yaz sınavları verin! Sınavlara ciddiyetle çalışın! Asla yapamam, sınavlar zor demeyin! Çalışırsanız yaparsınız! Ben TOEFL’ı 1 ay içinde vermiştim (Üniversite eğitimim Türkçe’ydi). Bunu söylemekle birlikte, düşmanınızı asla küçümsemeyin. Sınavları da öyle. Ciddiye alın ve çalışın. GRE’den istediğim puanı 2. girişimde alabilmiştim. İlkinde gözetmen yüzünden stres yaşadım, zihnimi sakinleştirememiştim. 2. girişimde, GRE-Sayısal’dan tam puan aldım. İlkinde istediğiniz puanı alamazsanız da stres yapmayın. Bir sonrakinde, hayalini kurduğunuzdan bile daha iyi bir puan alabilirsiniz. Ayrıca, Türk ögrenciler GRE-Sayısal’da oldukça iyiler! Çoğu program (özellikle mühendislik bölümleri), GRE-Sözel’i hesaplamalara katmıyor; ancak ben Georgia Tech’e başvurduğumda, danışman hocama GRE-Sözel’de ortalama almam gereken puanı belirten bir e-posta gelmişti. İlerleyen yazılarda dünyanın çeşitli ülkelerinden aynı programa başvuran öğrencilerin nasıl sıralandığından, sıralanırken hangi kriterlerin kullanıldığından bahsedeceğim. Bu konudaki sis perdesini aralayacağım.

2- Yukarıda sizin hazırlayacağınız sadece 2 döküman var (CV ve Niyet Mektubu). Her birine birer gün ayırın. Başvuru paketinin mükemmel olmasını “beklerseniz”, hata yaparsınız. Sakın mükemmellik uğruna son başvuru tarihlerini kaçırmayın. Okullar başvuruları bloklar halinde değerlendirirler. Erken başvuran öğrencilerin evrakları erken değerlendirilir ve bu öğrencilerin kabul şansları artabilir.

3- Yakında paylaşacağım diğer stratejileri takip edin. Yurt dışındaki üniversitelerden burslu kabul almak için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağım. Yeni yazıların e-postanıza gelmesi için Dr. Strateji haftalık bültenine abone olun.

Sizin çalışma alanınızda, yurt dışı eğitim başvurularında istenen belgeler neler? Aşağıya yorum bırakabilirsiniz!

Hayallerini gerçekleştirmek için şimdi…

Hayata karşı en iyi hamleni yap!
-Dr. Strateji

The following two tabs change content below.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *