Skydiving ile öğrenilebilecek 16 hayat dersi

skydiving
Uçaktan atlama anım…

Uçabilmek, çoğu insanın hayalidir. Benim için de skydiving yapmak en çılgın hayallerimden biriydi. Uçaktan atlama fikri, kafamda ilk kez “Meslek Hırsı (Cutaway)” filmini izledikten sonra oluştu. O filmdeki heyecan, mücadele, hız ve tutku resmen ruhuma işlemiş ve mantığımı devre dışı bırakmıştı. Sonuçta, hangi normal insan uçaktan atlamak ister ki? O an farkına vardım: Bazı heyecanlar bulaşıcıdır. Filmin etkisinden uzun süre kurtulamamıştım. Kendime söz verdim, bir gün mutlaka skydiving yapacaktım.Bunun nasıl gerçekleşeceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bir şeyi gerçekten isteyince, hayat karşımıza fırsatlar çıkarabiliyor. Amerika’ya doktoraya gittiğimde hayalimi gerçekleştirmenin bir yolunu buldum. Üniversitede skydiving yapan biri vardı. Onun yardımıyla skydiving hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum. Arkadaşlarıma büyük planı haber verdim. 14 arkadaşımı, tamamen fonksiyonel bir uçaktan benimle birlikte atlamaları için ikna ettim. Dünyanın en iyi okullarından birinde okuyan ve zeka seviyesi yüksek kabul edilen bu insanları, böylesine çılgınca bir şeye ikna edebildiğime göre, ikna kabiliyetim yüksek olmalıydı. Araba kiraladık ve skydiving merkezinin yolunu tuttuk. Önümde iki seçenek vardı. Deneyimli bir skydiving hocasına bağlı bir şekilde (tandem) atlayacaktım ya da bu işin eğitimini alıp kendi paraşütümle, içimdeki tutkuyu gökyüzünün özgürlüğüyle birleştirecektim. O gün skydiving’e götürdüğüm çoğu kişi doğal olarak hocaya bağlı şekilde atlamak istedi. Ben ise kendi paraşütümle atlamak istiyordum. Hızlandırılmış serbest düşüş dedikleri (accelerated free fall) alternatifini seçtim. Böylece uçaktan çıkışımı, kendi paraşütümle, kimseye bağlı olmadan, yanımda bulunucak iki skydiving koçu ile birlikte yapacaktım. Sadece serbest düşüşüm boyunca bana eşlik edecekler ve sonrasında gökyüzünde tek başıma kalacaktım.

“Hayalin verdiği heyecan korkuyu yendiği anda, insanın kanatları ortaya çıkar.”
-Dr. Strateji

Hayatımda pürdikkat dinlediğim tek ders

Sabah saat 7 civarı skydiving merkezindeydik. Uçaktan atlamadan önce tandem atlayacak olanların 10 dakika, solo atlayacak olanların ise 10 saat eğitim alması gerekiyordu. Hayatımda pürdikkat dinlediğim ve aklıma takılan her şeyi sorduğum TEK dersti. Çünkü hayatım bu derste öğrendiklerime bağlıydı. Eğer havada tek başımayken bir aksilik yaşarsam, bununla nasıl başa çıkabileceğimi öğrenmek zorundaydım. Kafamdaki soruları sormazsam, hayatıma mal olabilirdi.  Eğer eğitim hayatım boyunca her dersi bu dikkatle dinleseydim, hayat kalitem kim bilir nasıl olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Uzun bir eğitim sonrasında atlama saati geldiğinde, kapısı olmayan bir uçağa bindim. Üzerimde jumpsuit, sırtımda paraşüt, başımda kask ve bileğimde yükseklik gösteren bir cihazla uçaktan atlayacağımız yükseklik olan 14,000 ft. (4.2 km.)’e yükselene kadar bekledim. Önce “Son bir dakika!” diyen bir çığlık kulaklarımı çınlattı. Rüzgarın çılgın sesi ürkütüyordu. İnsanlar uçaktan atlamaya ve kaybolmaya başlamışlardı. Yıllarca hayalini kurmuştum ama birden işler fazla gerçekçi olmaya başlamıştı. Sıra hızla bana geliyordu! İçimi korku kaplamıştı. Sonrasında kendi kendimi “Bu benim hayalim, mutlaka yapmalıyım.” diyerek telkin ettim. Kendimi bir askerin, bir savaşçının kararlı, cesur ve güçlü psiklojisine sokmuştum. Uçağın olmayan kapısından (cesaretin kapısı) kendimi boşluğa bıraktım. Bulutların üzerinde olmak, içlerinden geçmek, gökyüzünde uçmak tarif edilemez bir histi. Yaklaşık bir dakika boyunca 220 km./sa. hızla yeryüzüne doğru bir yolculuk yaptım. 5,000 ft.’e gelince paraşütümü açtım ve paraşüt altında seyahat ederken gökyüzünün keyfini çıkardım.

Dünyada bazı deneyimler ve onların uyandırdığı hisler vardır. Tarifi zordur, anlatılamaz, ancak yaşanır. Skydiving de benim için bu deneyimlerden biri oldu. Toplamda o yaz 36 kez uçaktan atladım. Liderliğini yaptığım skydiving etkinliklerine yüzlerce kişi katıldı ve onların heyecanlarına ortak olma şansına eriştim.

Skydiving  yaparken öğrenilebilecek 16 hayat dersi ve kazanım

  1. Olasılık hissi: Eğer bunu bile yapabiliyorsan, başka neler yapabilirsin? Hayalini kurduğunuz bir şeyi, korkuya rağmen yaptığınızda ve başarılı olduğunuzda, biyokimyanız değişir. Artık aynı insan değilsinizdir. Çünkü sizin için mümkün olmayan bazı şeyler, artık mümkündür. Aynaya baktığınızda, sanki farklı birini görürsünüz. Çünkü, gözünüzde farklı bir kıvılcım vardır artık. Farklı bir duruş, farklı bir ifade, farklı bir siz. Hayatta bu bile mümkünse, sizin için kim bilir başka neler mümkün olabilir? Şimdi kendinize bu soruyu sorun. Yapamam, olamaz, olmayacak dediğiniz bir şeyi başardığınız bir anı hatırlayın.  Başka neler mümkün? Skydiving beni daha fazla hayal kurmaya teşvik etti. Dr. Strateji de bu hayallerimden sadece biri ve siz bu yazıyı okurken şu an gerçekleşiyor.

 

  1. En çılgın ve uzak görünen hayalleriniz bile gerçekleşebilir. Ne kadar uzak, büyük ve ulaşılmaz görünse de, bir gün o hayalleri avuçlarınızın içinde bulabilirsiniz. Yıllar önce “uçabilmek” benim için çok uzak bir hayaldi, ancak bir gün gerçekleşeceğini biliyordum. Şimdi hayallerinizi gözden geçirin. Uzak mı görünüyorlar? Bilin ki emek verip cesaret gösterirseniz ve vazgeçmezseniz gün gelecek gerçekleşecekler!   

   37474_424523304757_1675823_n (1)
   Skydiving atlayışım sonrasında toplanan bulutların fırtına hazırlığı
  2. Kendinize güven duygusunu ölümüne kazanmak: Çoğu arkadaşım hocaya bağlı olarak atlarken, ben kendi paraşütümle atladım. Bunun önemli bir sebebi vardı. Hocaya bağlı atlasaydım, paraşüt hocada olacak ve ben paraşütsüz şekilde ona bağlı olacaktım. Kendim atlasaydım, paraşütüm olacaktı ama açtıktan sonra gökyüzünde tek başıma kalacaktım ve herhangi bir aksilik yaşarsam sorunları kendim çözmem gerekecekti. Kendi paraşütümle atlayarak kendi öğrenme yeteneğime, zihnime, bedenime ve ruhuma işin ucunda “ölüm ihtimali” varken bile güvendim. Bu güven duygusu bundan sonra yapacağım şeylere de yansıyacaktı. Bu deneyim bana hep güç verecekti.
  3. Anı doyasıya yaşamak. Bulutların üzerinde uçuyorsunuz ve sadece bir dakikanız var. Bir dakika düştükten sonra, paraşütünüzü açarak hayatınızı kurtarıyorsunuz. Bir dakikanın her saniyesinin tadına varmanız gerekiyor. Hayattan keyif alma yeteneğiniz gelişiyor. Hatta, korkarken bile keyif almayı öğreniyorsunuz.
  4. Anın farkında olmak. Uçarken yüksekliğin farkında olmalısınız. İlk atlayışımda kendimi deneyimin büyüsüne kaptırmış ve “anın farkındalığı”nı kaybetmiştim. Hocam beni uyarmak için, yükseklik ölçen cihazın takılı olduğu bileğime vuruyordu. Oysa ben dalmış gidiyordum. Hatta daha doğru bir ifade ile 220 km./sa. hızla yeryüzüne doğru “düşüyordum”. Hayat da işte aynen böyle. Doğumdan sonra geri sayım başlıyor ve hızla ömrün sonuna doğru ilerliyoruz. Sona gelmeden önce sınırlı zamanımız var. Bu yüzden her anın farkında olmamız gerekli. Belirli an ve şartlarda yapmamız gereken şeyler var. Dr. Strateji’yi kurmamdaki amaçlardan biri de öğrencilerin farkındalığını artırmak. Farkında olmak bazen hayatı değiştirir, bazense hayat kurtarır. Bazen farkındalığımızı kaybettiğimiz için erteliyoruz, çalışmıyoruz, sağlıksız besleniyoruz, hedef belirlemiyoruz. Bu kayıp sonucunda da o alanlarda yere çakılıyoruz yani başarısız oluyoruz. Bu bazen sağlık, bazen kariyer, bazen ilişkiler, bazen de finansal alanda başımıza geliyor. Oysa, anın ve yapmamız gereken hamlenin farkında olsaydık; gerekeni yaparak paraşütümüzü açar, kendimizi o durumdan kurtarabilirdik.

 

  1. İmgelemenin performansa etkisi: Skydivers (paraşütçüler), uçuş boyunca atlayışlarını gözlerinde canlandırırlar. Uçaktan atladıktan sonra nasıl hareket edeceklerini, sanki o anı yaşıyormuşçasına zihinlerinde canlandırırlar. Böylece gerçek hayatta yaşayacakları performansları olumlu etkilenir. Ben de bunu alışkanlık haline getirmiştim. MIT ve CMU’da çalışacağımı, kuracağım araştırma laboratuvarını zihnimde hep canlandırdım. Bunlar bir kere yaptığım şeyler değildi. Obsesif olarak zihnimde tekrar tekrar canlandırıyordum ve sanki olmuş gibi hareket ediyordum. İmgeleme bana heyecan veriyordu ve beni adeta harekete geçiriyordu. Bu sayede, hedeflerimi gerçekleştirmek için dev adımlar atabiliyordum.

 

  1. Hayalinizi gerçekleştirmiş olmanın verdiği akıl almaz hazzı tatmak. Skydiving şüphesiz ki inanılmaz derecede haz veren bir spor. Hız, heyecan, tutku, korku, rüya, gerçeklik, yaşam ve ölümün bir potada eridiği, bir olduğu an. Ancak skydiving’den aldığınız hazdan daha kalıcı olan ve bir o kadar da etkili olan ise, hayalinizi gerçekleştirmiş olduğunuzu bilmenin verdiği haz. İşin güzel tarafı, bu haz anlık bir duygu değil, ömür boyu her hatırlayışınızda tadabileceğiniz bir his.

 

  1. Cesaret, korku ile yüzleşmektir. Kapısız bir uçak yüksek hızla uçarken, rüzgarın sesi adeta bir canavar kükremesi gibi gelir kulaklarınıza. Uçağın boşluğundan dışına tırmanmak ve rüzgarla yüzleşmek cesaret ister. Yükseklik korkunuzdan dolayı aşağıya bakmak istemezken, kendinizi bu korkunun tam içine, kalbine bırakırsınız. Bunu skydiving sayesinde birçok kez pratik yaptıktan sonra, hayatın diğer alanlarında da aynı stratejiyi kullandım. Siz de kullanabilirsiniz.

 

  1. Bilgi hayat kurtarır. Skydiving yaparken havada karşılaşabileceğim güçlükleri nasıl aşacağıma dair iyi bir eğitim almıştım. Eğer bir sorunla karşılaşırsam ve çözemezsem, bu hayatıma mal olabilirdi. Hayatta istediklerinizi elde etmek için önünüze çıkan birçok problemi çözmeniz gerekir. Ne kadar birikimli olursanız, problemleri o derece ustalıkla çözer ve arzu ettiğiniz hayata daha fazla yaklaşırsınız.

 

  1. Farklı türdeki zevklerin tadına varmak. Her şey bilgisayar oyunu oynamak, televizyon izlemek, flört etmek veya arkadaşlarla muhabbet etmekten ibaret değil. Farklı sporlar ve deneyimler farklı tatlar almanıza ve hayattan daha fazlasını istemenizi sağlayabilir.  

   Arkadaşlarınızla beraber uçarken gökyüzünde takım halinde formasyonlar da oluşturabilirsiniz.

 

  1. Kendinizi özgür hissetmek. Kendinizi boşluğa bıraktığınızda bulutların içinden geçerken inanılmaz bir özgürlük hissi vücudunuzu kaplar. Ayaklarınız artık dünyaya bağlı değildir. Bu his, yere indiğinizde de vücudunuzda ve ruhunuzda dolaşmaya devam eder.

 

  1. İnancınız gelişir. Eğer inandığınız sistem ile bağınızı güçlendirmek istiyorsanız, mutlaka skydiving yapmanızı öneririm. Uçaktan atlamadan hemen önce, başınıza her şeyin gelebileceği gerçeği ve buna karşın her şeyden üstün bir gücün korumasında olma ihtiyacı, inancınızı harekete geçirebilir. Ölüme o kadar yakınken, inanın bana skydiving sizi daha iyi bir insan haline getirebilir. Hele bir de sağ salim ayaklarınız yere basarsa, kötü davranışlarınızı bir kenara bırakabilirsiniz. Tam olarak uçaktan atlamadan önce kendinize söz verdiğiniz gibi.

 

  1. Bazı heyecanlar bulaşıcıdır. Benimle tanışan çoğu insan, deneyimlerimi ve heyecanımı paylaştığımda benimle skydiving’e gelmek istedi. Yüzlerce insan, Amerika’nın Pittsburgh şehrinde organize ettiğim skydiving etkinliklerine katıldı ve benimle bu heyecana ortak oldu.

 

  1. Hiçbir zaman tam olarak hazır olamazsınız.  10 saat eğitim almıştım, ancak uçaktan atlamadan hemen önce, eğitmen bir soru sordu ve cevabını bilmiyordum. O anki iç konuşmam şöyleydi: “Az sonra uçaktan atlayacağım ve bu durumda ne yapacağımı bilmiyorum! Ya ölürsem?” Unutmayın ki her zaman öğrenecek yeni bir şey vardır ve hiçbir zaman tam olarak hazır olamazsınız. Elinizden gelen hazırlığın en iyisini yapmalısınız ama sonsuza kadar bekleyemezsiniz. Mükemmellik beklentisi önünüzde bir engel olmamalı.   

   30594_410185449757_3457440_n
   Dünya’ya farklı bir açıdan bakış

 

 1. Hayalinizi gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa, ama ne gerekiyorsa yapın! İç sesim, “ya ölürsem” korkusuyla mücadele etmeye çalışıyordu. O an kendime şunu söyledim: “Bu benim hayalini kurmuş olduğum şey ve onu ne olursa olsun gerçekleştireceğim. Ölürsem de hayalimi gerçekleştirirken ölmüş olacağım.” Hayalini kurduğunuz hayata erişme olasılığınız, adanmışlık seviyenizle doğru orantılıdır.
 2. İşte size hayatı sorgulamak için fırsat! Skydiving yapacağım hafta, kafamda şu sorular vardı: Bu hafta sonu uçaktan atlayacağım, havada bir aksilik çıkabilir. Hayatı istediğim gibi yaşadım mı? Hazır mıyım ölmeye? Yapmak istediklerimi yaptım mı? Bazen hayatı, ancak başımıza kötü şeyler geldiğinde sorgularız. Belki bir hastalığa yakalanınca, sakat kalma riskimiz oluştuğunda, sevgilimizden ayrılınca, bir yakınımızı kaybedince, önemli bir işte başarısız olunca veya aynaya baktığımızda yılların izlerini gördüğümüzde. Bunlar bizim uykumuzdan uyanmamızda ve ataletimizi yenmemizde çalar saat vazifesi görürler. Hayatı sorgulamamız ve değişmemiz için mutlaka bunların olmasına da gerek yoktur. Kendimiz bilinçli olarak da hayatımızı ve nasıl yaşadığımızı sorgulayabiliriz. Skydiving yaparken ölüm ihtimali düşük olsa da uçaktan atlayacak olmanız, hayatı biraz olsun sorgulamanıza ve hayatınızda pozitif değişiklikler yapmanıza yol açabilir.

O yaz, hemen hemen her hafta sonu skydiving yaptım. Meslek Hırsı (Cutaway) filmini izlerken kurduğum hayalleri gerçekleştirdim. Toplamda 400’e yakın insan, ilk atlayışlarını benim liderliğimde yaptı. Düzenlediğim çoğu skydiving organizasyonundan sonra, Pittsburgh’da partiler verdik. Belki inanmayacaksınız ama şu an üniversitedeki işimi de yıllar önce skydiving maceralarımı anlattığım birisiyle dostluğum sayesinde buldum. Skydiving bir hayat tarzı. Muazzam ve çok heyecan verici bir spor. Uçaktan atladığınız anda özgürsünüz ve kelimenin tam anlamıyla uçtuğunuzu hissediyorsunuz. Bulutlardan aşağıya doğru düşerken rüzgar yüzünüze çarpıyor. O hız ve o heyecan başka hiçbir şeyle ifade edilemez. Aslında hayat da öyle! Her gün, gözlerinizi açtıktan sonra düşmeye başlıyorsunuz. Saat işliyor! Hayatın tadını çıkarmak ve hayattan maksimum verim almak size kalmış. Her saniye çok değerli!

Kim bilir? Belki birgün yollarımız kesişir ve beraber uçaktan atlarız. Haydi, siz de yaptığınız sporu ve ondan öğrendiğiniz hayat derslerini aşağıda paylaşın!

Hayallerini gerçekleştirmek için şimdi…

Hayata karşı en iyi hamleni yap!

-Dr. Strateji

The following two tabs change content below.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *