Hayata karşı en iyi hamlenizi nasıl yapabilirsiniz?

Hayattan istediğini almak için iyi bir strateji belirle ve hamleni yap!

Ordular savaşları kazanmak için, yöneticiler şirketlerinin cirolarını artırmak için strateji geliştirirler. Peki, nedir strateji? Belki artık öğrencilerin de hedeflerine ulaşmaları için strateji geliştirme ve uygulama zamanı gelmiştir. Peki sizin hayalinizdeki hayatı elde etmek için uyguladığınız stratejiler neler? 

Strateji Geliştirmek

Strateji, arzulanan bir hedefe ulaşmak veya bir sorunu çözmek için belirlenen yöntem ve plan anlamına gelir. Öncelikle bir amacınız olmalı ve o amacı “neden” istediğinizin farkında olmalısınız.

 

Amacınızı gerçekleştirmek için, belirli kaynakları etkili bir şekilde kullanmanız gerekecektir. Bu kaynaklar (zaman, para, enerji, insan, vb.) genellikle sınırlıdır. Bunların bazılarına doğrudan, bazılarına ise ilişki ağınızı kullanarak dolaylı olarak erişebilirsiniz. Sizin göreviniz, elinizdeki sınırlı kaynaklarla amacınıza en etkili şekilde nasıl ulaşabileceğinizi belirlemektir. Nasıl sorusunun cevabı, stratejidir.

Strateji bir eylem planıdır. Hangi durumda, neyi nasıl yapacağınızın bir yol haritasıdır. Eylem planını oluşturduktan sonra yapmanız gereken şey, eylemleri stratejiye bağlı kalarak, zamanında ve etkili bir şekilde gerçekleştirmektir. Yani, hayatın satranç tahtasında hamlelerinizi yapmaktır.

Hamle Yapmak

 

Hamle dış dünyayı arzuladığımız doğrultuda değiştirmek ve onu hayalimize daha yakın hale getirmek için yaptığımız her türlü aktivitedir. 

Bazılarımız, doğru stratejilere sahibiz ancak bunları hayata geçiremiyoruz. Stratejinin belirlediği adımları atabilmek için, ataletimizi yenebilmemiz ve kendimizi güçlü bir şekilde kontrol edebilmemiz gerekir.  Stratejiyi geliştirdikten sonra, bu kontrol problemini de çözmeliyiz. Bazen bazı şeyleri yapmayı canımız istemeyecektir, bazen de enerjimiz olmayacaktır. Ancak stratejinin gerektirdiği eylemi gerçekleştirmek için kendimizi kontrol etmek zorundayız.

Hayat satranç gibidir. Siz hamlenizi yaparsınız, hayat da size karşı hamle yapar. Satrancı hayata karşı oynarsınız. Hamleniz sonrasında hayatınız değişir. Yeni oluşan şartları tekrar değerlendirmeli ve yeni bir hamle yapmalısınız.


 

Hayattaki herşey size karşı oynayan bir oyuncudur. Bedeniniz, biyokimyasal duygularınız, sevgiliniz, aileniz, öğretmenleriniz, arkadaşlarınız, ekonomi, yaşadığınız ülkenin değişen şartları, eğitim sistemi, hastalıklar, durmadan dönen dünya, gece ve gündüz… Sizin hamlenizden sonra, onlar da hamlelerini yapar ve sonrasında şartlar (satranç tahtası) değişir. Akıllı ve deneyimliyseniz, hamlenizi amacınızı gerçekleştirme ihtimalinin yüksek olduğu bir stratejiye bağlı kalarak yaparsınız. Tecrübesiz ve stratejisizseniz, kaybetme ihtimalinizin yüksek olduğu içgüdüsel bir hamle yaparsınız. -Dr. Strateji


Dr. Strateji, hayatta sonuç getiren stratejileri bu blog ve video dersler aracılığıyla sizlerle paylaşacak ve sizden hayata karşı hamle yapmanızı isteyecek! Satranç masasından kazanan olarak kalkmanız için sizin yanınızda yer alacak.

Hamle Öncesi: Dünya Modeli ve Beyinde Simülasyon

beyinde simulasyon
Zihinsel modelleri beynimizde farklı girdilerle simüle eder, hamlelerimizin gerçek dünyadaki etkilerini öngörebiliriz. Böylece stratejimizi optimize edebiliriz.

Amacımızı belirledikten sonra çevremizi gözlemleriz. Olası bir hamlemizin sonuçlarını ‘öngörebilmemiz’ gerekir. Bu, beynimizde simülasyon yapmamızı gerektirir. Dünyaya gelen canlılar olarak, beş duyu organımızla dunyayı algılarız ve neden-sonuç ilişkilerini oluştururuz. Zihnimizde dünyanın bir modelini yaratırız. Gördüğümüz, yaşadığımız şeyleri sinir hücrelerimize elektrokimyasal sinyaller olarak kodlarız. Zihinsel modelleri, giriş ve çıkış bilgileri ile oluştururuz. Deneme yanılma yoluyla öğreniriz ve yaptığımız hatalar sayesinde zihinsel modellerimizi, onları daha doğru bir şekle getirmek için güncelleriz.

Bir arzumuzu elde etmek için, eyleme geçmeden önce bu zihinsel modele göre hayali giriş-çıkış (input-output) ile simülasyonlar yaparız ve hedefe erişip erişemeyeceğimizi öncelikle kafamızda simüle ederiz. Böylece, olası bir hamlemizin sonuçlarını öngörebiliriz.

Zihinsel modellerin doğruluğu ve uygulanan stratejinin etkinliği hedefe ulaşıp ulaşamayacağımızı belirler. Bazılarımız ise zihinlerinde simülasyon yapmadan, tamamen içgüdüsel veya çevredeki başarısız modellerden öğrendikleri stratejiler ile hareket eder ve genellikle hayatta kaybederler.

Modeli ve Stratejiyi “Doğru Bilgi” ile “Gerçeğe Yakın” ve “Etkili” Bir Şekilde Oluşturmak

Dünya modeliniz ne kadar gerçeğe yakınsa, stratejiniz de o kadar başarılı olacaktır. Dünya modelini oluşturmanız için ya bilgiyi bizzat siz deneyimlerinizden oluşturmalısınız, ya da başkalarının deneyimlerini veya modellerini kullanmalısınız. Böylece, zihninizde daha iyi simülasyon yapabileceğiniz bir modeliniz olur.

Zihinsel olarak eksik bilgi ile yanlış kurulan modellere örnek olarak karanlıkta fil tarifi verilebilir.

Ancak, burada bir risk var. Acaba modelinize doğru bilgileri mi ekliyorsunuz veya doğru bir model mi kullanıyorsunuz? Size bilgi veren kişi, yolu doğru bir şekilde tarif ediyor mu? O yoldan gidip, sizin erişmek istediginiz noktaya ulaşmış mı? Veya erişmek istediğiniz noktanın güzergahında olan ve bulunduğunuz noktadan daha ilerideki bir noktaya erişmiş mi? Eğer bu soruların cevabı evetse ve o kişi yolculuğunuz boyunca karşınıza çıkacak problemleri ve olası çözüm metotlarını sizinle paylaşırsa, en kısa sürede ve en az eforla hedefinizi gerçekleştirmek için elinizde bir strateji olacaktır. Dr. Strateji, hayat yolculuğunda kendisinin, öğrencilerinin ve meslektaşı olan diğer profesörlerin tecrübelerinden sizleri faydalandırarak, başarıya dair dünya modelinizi güncellemenizi, etkili, ve optimum bir stratejiye sahip olmanızı hedeflemektedir.

Şimdi hamleni yap!

1- Öncelikle stratejilerin size erişeceğinden emin olun! Bunun için e-posta listesine kaydolun. Yeni Dr. Strateji yazıları e-postanıza ücretsiz olarak gelsin.

2- Düşünmeye başlayın. Hayata karşı hamle yapıyorsunuz ama bunun arkasındaki amacınız ne? Hamlenizi hangi stratejiye göre yapıyorsunuz? Oyun planınız ne? Yoksa tepkisel mi davranıyorsunuz? Tepkisel yaptığınız hamleler size istediğiniz hayatı verebilir mi veya şimdiye kadar verdi mi? Daha iyi, hızlı ve stratejik hamleler yapmak için şimdi karar verin! 

Hayallerini gerçekleştirmek için şimdi…

Hayata karşı en iyi hamleni yap!

-Dr. Strateji

The following two tabs change content below.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *